»Kullanıcı: »Şifre: Beni hatırla?
Beles.Org / Teknoloji / İşletim Sistemleri ve Donanımlar / Pc sorunları ve çözümleri 3


Pc sorunları ve çözümleri 3:
Yazdı:  27 Jan 2006 23:43   Son düzenlenme: osman
51) Üç ayrı USB cihazı aynı anda kullanmak istiyorum ama anakaramda sadece iki port var. Ne yapabilirim?
    Anakaraların çoğunda, harici port ya da çoğaltıcı ile USB port sayısını 127'ye kadar çıkarabilirsiniz. Eğer ana kartınızla beraber kasaya monte edebileceğiniz portlar gelmediyse, satın almak zorundasınız. Kart üzerinde genelde USB genişlemesi için belirlenmiş 'pin'ler, yanında küçük bir ibare ile bulunur. Yine de herhangi bir hata olasılığına karşı, ana kart kullanma kılavuzunda bulunan pin haritasından yararlanmalısınız. Doğru pin'lere bağladığınız harici USB portları, güç kaynağının da izin verdiği sayıda donanımı destekleyecektir. USB portu bulunan monitör gibi cihazlar ise kendi güç kaynaklarını kullandıkları için sisteme yük bindirmez.

52) Ana kart BlOS'u üzerinde oynama yapılabildiğini (EPA logosunu değiştirmek gibi) biliyorum. Aynı şey GeForce ekran kartım için de geçerli midir?
    Ana kart BlOS'ları gibi, ekran kartlarının da BlOS'ları üzerinde oynama yapmak mümkündür.
Bunu için http://guru3d.com/xbios  adresinden son sürümünü indirebileceğiniz NVIDIA BIOS Editör isimli aracı kullanabilirsiniz (Nvidia üretimi BlOS'lar için geçerli).
Dikkat! BIOS editörü yazılımları kullanırken bilmediğiniz ayarlara dokunmayın. Ekran kartının BIOS'unu bozmak istemiyorsanız tabii. 

53) Windows XP kullanıyorum. Birkaç yazılımı sıkıştırılmış bir dosyada toplayıp, gerektiğinde tek tıkla kurmak istiyorum. Bunu nasıl yapabilirim?
    Başlat altından Çalıştır'a gelin ve satıra 'iexpress.exe' yazın. Enter'a bastığınızda açılan
IExpress 2.0 ile kendi kurulum dosyanızı yaratabilirsiniz. Sihirbazdaki adımları izleyip, size uygun olanlarını seçerek işlemi bitirdiğinizde bir .exe dosyası yaratılacaktır. Çalıştırmak içinse dosyayı çift tıklamak yeterlidir.

54) AMD işlemci ve Windows XP kullanıyorum. Genelde gündüz saatlerinde bilgisayarım hiç neden yokken kapanıyor. Sorunun herhangi bir yazılım ve işletim sistemi ile ilgisini kuramadım.
    Ana kart BlOS'unda işlemci ısısı ile ilgili bölüme göz atmanızı öneririz. Bu bölümde işlemci belirli bir sıcaklığı geçtiğinde uyarı ve sistemi kapatmayla ilgili seçenekler göreceksiniz. Eğer bu ısı değerleri düşükse (55 derece gibi), özellikle sıcak günlerde işlemci yeterince soğutulamadığı için sistem kendini kapatacaktır. Isı değerlerini artırırsanız bu sorununuz geçici olarak çözülebilir. Kökten çözüm içinse kasayı ve işlemciyi daha iyi soğutmak için daha güçlü ya da ek fanlar kullanmanız gerekir. Yine de işlemcinizi 70 derece ısıda çalıştırmanızı tavsiye etmeyiz.

55) Eski ekran kartımla birlikte gelen WinFast DVD oynatıcı yazılım kullanıyorum. Yeni DVD sürücüm OEM olduğu ve paketten DVD oynatıcı çıkmadığı için WinFast kullanmaya devam ediyorum. Fakat seste sürekli bir hışırtı söz konusu. Sürücü güncellemesi ve kablo değişimi sonrası sonuç fark etmiyor. Yeni ekran kartımın markası ve yonga seti eskisiyle aynı. Problem ne olabilir? 
    Muhtemelen ekran kartınız MX100 serisinden. Yeni ekran kartınızın dâhil olduğu seride (MX200 gibi) sorunu yaratan bu küçük 'bug'ın sürücü güncellemesi ya da kablo değişimi ile çözülmesi mümkün değil. Bu tür ekran kartları için farklı bir ANSI yükseltmesi ve DVD oynatıcıya ihtiyacınız var. Diğer bir deyişle, daha yeni bir yazılım kullanmalısınız.

56) Yaklaşık bir ay önce belgelerim klasörü içerisinde bulunan bir başka klasörü farenin sağ tuşu ile tıklayıp özellikler bölümünden gizli kutusunu aktif hale getirmiştim. Bu klasör ve içindeki belgelere şu anda ulaşamıyorum.
    Bunun için Windows'un gizli klasörleri gösterme seçeneğini aktif hale getirmeniz gerekli. Bu işlemi yapmak için de herhangi bir klasör penceresini açın. TOOLS menüsünden FOLDER OPTIONS komutunu çalıştırın. Ekrana gelecek olan diyalog kutusunun VIEW bölümüne gelin. Bu bölümdeki listeden aşağı doğru kayın ve SHOW HIDDEN FILES AND FOLDERS seçeneğini aktif hale getirin. OK düğmesine basın ve diyalog kutusunu kapatın. Artık gizli dosyalarınız görünür hale gelecektir.

57) 3 gün önce bilgisayarıma format atmam gerekti. Ondan sonra ise her şeyi yeniden yükledim. Ancak
Başlat menüsünün eskisinden çok daha yavaş açıldığını fark ettim. Arkadaşlarım Registry'den bir şeyler yapmamı söylediler, Acaba bu yavaşlığın formatla bir ilgisi var mıdır?
    Windows baştan kurulunca menüleri hızlı açma seçeneği kapanmış olabilir. Bu problemi gidermek ve menülerin hızlı açılmasını sağlamak için aşağıdaki adımları takip ediniz:
.1.BAŞLAT menüsünden ÇALIŞTIR komutunu çalıştırın.
.2. Ekrana gelecek olan diyalog kutusu içerisinde REGEDIT yazıp ENTER tuşuna basın.
.3. Sol taraftaki klasör yapısını takip ederek HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop bölümüne gelin.
.4. Sağ panelde MenuShowDelay seçeneğini göreceksiniz. Üzerine çift tıklayın ve değerini 0 yapın.
.5. Tamam'a tıklayın ve Registry editörünü kapatın. Windows 98'i açıp kapadığınızda alt menülerin açılması için gereken zamanın kısaldığını göreceksiniz.

58) Windows 98 ve Internet Explorer 5.5 kullanıyorum. Bağlantı penceresinde "parolayı kaydet" kutucuğu kapalı olduğu için, her bağlanışta parolayı yeniden yazmak zorunda kalıyorum. Parolayı kaydedebilmem ve Windows 98'in bu parolayı aklında tutabilmesi için ne yapmalıyım?
    Bu seçeneğin aktif olabilmesi için Windows 98'in ağ ayarlarında ufak bir değişiklik yapmalısınız. Önce Windows 98 CD'nizin elinizin altında bulunduğundan emin olun, çünkü gerekecek. Daha sonra BAŞLAT menüsünden AYARLAR * DENETİM MASASI komutunu çalıştırın. Ekrana gelecek olan pencerede AĞ simgesine çift tıklayın. Ekrana Windows 98'in ağ ayarlarını yapabileceğiniz bir diyalog kutusu gelecektir. Bu diyalog kutusu içerisinde YAPILANDIRMA bölümüne gelin. Buradaki listenin altındaki EKLE düğmesine basın. Açılacak olan diyalog kutusu içerisindeki listeden İSTEMCİ seçeneğinin üzerine çift tıklayın ve MICROSOFT AĞLARI İÇİN İSTEMCİ seçeneğini Windows 98'e ekleyin. Bu aşamada sizde Windows 98 CD-ROM'unu CD-ROM sürücüye takmanız istenebilir.
Bu seçeneği Windows 98'e ekledikten sonra AĞ seçenekleri diyalog kutusu içerisindeki listeye
MICROSOFT AĞLARI İÇİN İSTEMCİ seçeneği eklenmiş olacaktır. TAMAM düğmesine basın ve diyalog kutusunu kapatın. Gerekli ayarlar yapıldıktan sonra Windows 98'i yeniden başlatın. Artık
Internet'e bağlantı sağladığınız diyalog kutusu içerisinde PAROLAYI KAYDET seçeneğinin seçilebilir olduğunu göreceksiniz.

59) Windows 98 yüklü bilgisayarım hata mesajları vermeye başladı. Format atıp yeniden yüklemek istiyorum ama Cd key'in yazılı olduğu kutu kayıp! Bilgisayarımda yüklü olan bilgilerden bu cd-key'e ulaşmam mümkün müdür?
    Elbette, bu bilgiyi Registry kayıtlarından bulup çıkartabilir ve bir kenara not edebilirsiniz.
Bunun için aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterlidir.
.1. BAŞLAT menüsünden ÇALIŞTIR komutunu çalıştırın.
.2. REGEDIT yazın ve ENTER tuşuna basın. REGISTRY editörü ekrana gelecektir.
.3. Sol taraftaki ağaç yapısını kullanarak HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion anahtarına gelin.
.4. Sağ taraftaki listede ürün numaranızı göreceksiniz. Örnek için aşağıdaki resme bakabilirsiniz.
Artık bu ürün numarasını bir kenara not alabilir ve bu bilgiyi bir sonraki Windows kurulumunuzda kullanabilirsiniz.

60) Bir klasörün içeriği değiştiğinde Windows 98 bunu hemen anlayamıyor ve klasör penceresini F5 ile tazelemek gerekiyor. Bu tazeleme işini Windows 98'e daha sık ve daha hızlı yaptırtmak, böylece değişikliklerinizin anında klasör penceresine yansımasını istiyor olabilirsiniz.
Bunu yapmak için basit bir REGISTRY ayarı var. Başlat menüsünden Çalıştır komutunu çalıştırın. REGEDIT yazıp Enter tuşuna basın.
HKEY_LOCAL_MACHINE/System/CurrentControlSet/control/Update bölümüne gelin. Sağ taraftaki pencere içerisinde UpdateMode anahtarına gelin, sağ fare düğmesine basın ve açılacak olan menüden Değiştir komutunu çalıştırın. Açılacak olan pencerede 01 değerini 00 olacak şekilde değiştirin. Regedit uygulamasını kapatın, Windows 98'i kapatıp açın. Artık klasör pencereleriniz daha hızlı güncellenecektir.

61) YETERSİZ DİSK ALANI Uyarısı alıyorum devamlı?
    Sabit disk(ler)inizi son MB'ına kadar doldurmayı sevenlerdenseniz "Yetersiz Disk Alanı" uyarısı canınızı iyiden iyiye sıkıyordur. Bu uyarıyı kaldırmanın yolunu PC MAGAZINE ayrıcalığı ile aşağıda bulabilirsiniz. İlk önce bazı temel bilgileri verelim. Windows'un şart koştuğu boş disk alanları aşağıdaki gibidir.
Bu uyarı mesajını tekrar almak istemiyorsanız:
.1. BAŞLAT*ÇALIŞTIR komutunu çalıştırın.
.2. Ekrana gelecek diyalog kutusuna REDEDIT yazıp ENTER a basın.
.3. HKEY_LOCAL_MACHINE \ System \ CurrentControlSet \ Control \ FileSystem yolunu izleyin.
.4. Sağ bölümde boş bir yere sağ tuşla tıklayın ve çıkan menüden YENİ*DWORD Değeri ne tıklayın.
.5. Bu yeni DWORD değerine DisableLowDiskSpaceBroadcast adını verin
.6. Daha sonra bu değere çift tıklayıp aşağıdaki tabloya göre gerekli sayıyı girin.
Örneğin C sürücüsü için bu uyarı mesajını kaldırmak isterseniz DisableLowDiskSpaceBroadcast değerine çift tıklayıp çıkan metin kutusuna 4 değerini girip ENTER a basın. Eğer iki tane sürücü için bu uyarı mesajlarını kaldırmak istiyorsanız tek yapmanız gereken iki değeri toplamaktır. Örneğin C ve F sürücüleri için 4 + 32= 36 değerini girmelisiniz.

62) SİSTEM ÇUBUĞUNU SABİTLEMEK (Windows ME)
    Windows ile hayatımıza giren ve bundan sonraki Windows sürümlerinde hayatımızdan hiç çıkmayan sistem çubuğunu hepiniz biliyorsunuz. Hani şu ekranın en altında duran ve BAŞLAT menüsünü içeren çubuktan bahsediyoruz. Pek çok Windows kullanıcısı oldukça kullanışlı olan bu çubuğa alıştı. Ancak itiraf edin, bir kısmımız hala yanlışlıkla bu çubuğu fare ile boyutlandırıyor, ekranın sağına soluna taşıyor veya boyutunu sıfır yapıp ekranda görünmez hale getirmeyi başarıyoruz. Eğer Windows ME kullanıyorsanız bu küçük keyfe keder hataları engellemek mümkün. BAŞLAT çubuğunu sabitleme seçeneğiniz bulunuyor artık. Bütün yapacağınız bu çubukta boş bir alana gelip sağ fare düğmesine basmak ve ekrana gelecek olan menüden PROPERTIES komutunu çalıştırmak. Ekrana gelecek olan diyalog kutusu içerisinde ADVANCED bölümüne gelin. Burada alt taraftaki listede aşağı doğru kayın ve "ENABLE MOVING AND RESIZING" seçeneğini pasif hale getirin. OK düğmesine basın ve diyalog kutusunu kapatın. Artık sistem çubuğu ekrandaki yerine kazık kakacak, yerinden kımıldamayacaktır.

63) Benim sorunum bir dosyanın üzerine sağ tıklayınca sildiğim bazı programların hala çıkması. Norton Anti Virüs ve Powerdesk gibi. Bunlardan nasıl kurtulabilirim?
    Programlar tam olarak silinmezse bu tür problemler çıkabiliyor. Siz siz olun bu tür programları silerken Program/Ekle Kaldır seçeneğini kullanın. Ama sizin durumunuzda biraz geç kalmışsınız, program büyük ihtimalle silinip gitmiştir, bunun için arkasında bıraktığı bu menü izini temizleme işlemini Registry editörünü kullanarak yapacaksınız.
Aşağıdaki adımları takip edin.
.1. Silmek istediğiniz komutu harfiyen not alın.
.2. Registry editörünü çalıştırın.
.3. CTRL + F tuşlarına basın. Ekrana gelecek olan diyalog kutusu içerisine not almış olduğunuz komutu yazın ve FIND NEXT düğmesine basın.
.4. Registry kayıtları aranacak ve komutu içeren Registry anahtarı bulunacaktır. Bu anahtarı silin.
.5. REGISTRY editörünü kapatın.
İşte bu kadar. Bundan böyle o komut sağ fare düğmesinde görüntülenmeyecektir.

64) DİSKET PROBLEMLERİ Yaşıyorsanız..
Eğer Windows 98 altında CD sürücünüz veya disket sürücünüz ile problemler yaşıyorsanız,
Bilgisayarım simgesine çift tıkladığınızda CD ve disket sürücülerinin içeriği kontrol ediliyor ve bu yüzden de pencerenin ekrana gelmesi gecikiyorsa, hatta bilgisayarınız takılıyor gibi oluyorsa küçük bir püf noktası deneyebilirsiniz.
Aşağıdaki adımları takip edin:
.1.Masaüstündeki MY COMPUTER simgesine sağ fare düğmesi ile tıklayın. Açılacak olan menüden PROPERTIES komutunu çalıştırın.
.2. Ekrana gelecek olan diyalog kutusunun PERFORMANCE bölümüne gelin. Burada FILE SYSTEM düğmesine basın. Ekrana gelecek olan diyalog kutusunun FLOPPY DISK bölümüne gelin. Burada "Search for New Floppy Drives Each Time Your Computer Starts" seçeneğini kapatın ve OK düğmesine basın.
.3. Bu ayarı yaptıktan sonra aynı diyalog kutusunun REMOVABLE DISK bölümüne gelin. Burada "write back caching" seçeneğinin kapatılmış olduğundan emin olun.
.4. OK düğmesine basın ve diyalog kutusunu kapatın. Bu püf noktası Zip sürücüleri, teyp yedekleme üniteleri ve CD-ROM, DVD-ROM sürücüler ile problem yaşayan kullanıcılara da yardımcı olabilir.

65) Ofisimizdeki bütün bilgisayarlarda Windows 98 işletim sistemi kullanılıyor. Ancak benim bilgisayarımda bir sorun var. START düğmesinin yanındaki araç çubuğundaki "Show desktop" simgesi kayboldu. Bu simgeye bastığımda ekrandaki bütün pencereler küçültülüyordu. Çok pencere açtığımı için bu seçenek oldukça yararlıydı. Bu seçeneği nasıl geri getirebilirim?
Bunun için önce BİLGİSAYARIM simgesine çift tıklayın. Daha sonra buradaki C: sürücüsünün simgesini kullanarak C:\WINDOWS\Application Data\Microsoft\Internet Explorer\[kullanıcı adı] klasörüne gelin (burada kullanıcı adı yerinde sizin isminiz görünmeli). Bu klasör açtıktan sonra klasörün DOSYA menüsünden YENİ * METİN BELGESİ komutunu çalıştırın. Yeni oluşturulacak olan metin belgesinin adını SHOW DESKTOP.SCF yapın. Daha sonra NOTEPAD uygulaması yardımı ile bu dosyayı açın. Açılacak olan dosyanın içine aşağıdaki satırları aynen girin.
[Shell]
Command=2
IconFile=explorer.exe,3
[Taskbar]
Command=ToggleDesktop
Dosyayı kaydedin ve kapatın. Kısa bir süre sonra araç çubuğunda masaüstünü gösterme simgesi tekrar bitecektir.

66) Windows 98 ekranında sağ alt köşede ses ayarları için olan hoparlör simgesi vardı. Ancak geçenlerde bilgisayarı açtığımda yok olmuştu. Şimdi o simgeyi nasıl geri getirebilirim?
    Eğer ses kartınızın sürücülerinde bir problem yoksa mikser ayarlarından ses kapatılmış olabilir. Minik sarı hoparlör simgesini tekrar ortaya çıkartmak için BAŞLAT menüsünden AYARLAR*DENETİM MASASI komutunu çalıştırın. Ekrana gelecek olan Denetim Masası penceresi içerisinde ÇOKLU ORTAM (MULTIMEDIA) simgesine çift tıklayın. Ekrana gelecek olan diyalog kutusu içerisinde SES (SOUND) bölümüne gelin. Burada SES DENETİMİNİ GÖREV ÇUBUĞUNDA GÖSTER (ENABLE INDICATOR ON TASKBAR) seçeneğini aktif hale getirin ve TAMAM düğmesine basarak diyalog kutusunu kapatın. Bundan sonra Windows 98 görev çubuğunda ses simgesini göreceksiniz. Üzerine çift tıklayın ve mikser ayarlarından sesin kapalı olup olmadığını kontrol edin. Eğer kapalıysa sesi açın veya seviyesini yükseltip kontrol edin. Eğer bu çözüm probleminizi çözmezse ses kartı sürücülerinizi tekrar kaldırıp yüklemeniz gerekecek.

67) WINDOWS AÇILIŞ ŞİFRESİ
Birçok kullanıcı Windows'a açılış şifresi koydukları halde "İptal" tuşuna basılarak şifrenin aşılmasından yakınır.
Önce istediğiniz bir ekran koruyucusunu seçiyorsunuz ve seçtiğiniz ekran koruyucusunun parola korumalı kısmını onaylayarak parolanızı giriyorsunuz. Böylece, ekran koruyucunuz şifre koruması altına alınmış oluyor. Daha sonra seçtiğimiz ekran koruyucusunun .scr uzantılı dosyasını bulup (örneğin ekrana borular döşeyen yazan ekran koruyucusunun ismi 3D PIPES.SCR şeklindedir) BAŞLAT menüsününün PROGRAMLAR * BAŞLANGIÇ bölümüne kısayolunu kopyalıyorsunuz. Böylece ne oluyor? Bilgisayarınız her açıldığında ekran koruyucusu devreye giriyor; kapatmak istediğinizde sizden şifre istiyor. Şifreyi bilmeyen kişi de bilgisayarınızın masaüstüne giriş hakkına sahip olamıyor.

68) WINDOWS'TA KAPANMA PROBLEMLERİNİZE ÇARELER
Haber sunucularında "Windows 98 düzgün kapanmıyor. Ne yapabilirim?" biçiminde birçok soru dikkatimizi çekiyor. Bunun için size iki tane önerimiz olacak.
-1. Bazı donanımlar Windows'un hızlı oturum kapatma seçeneği ile uyum sağlamaz. Buda Windows'ta kapatma problemlerine neden olabiliyor. Hızlı oturum kapatma özelliğini kapatmak için şu yolu izleyin. BAŞLAT*ÇALIŞTIR komutunu çalıştırın. Karşınıza çıkacak metin kutusuna MSCONFIG yazıp ENTER a basın. Sistem Yapılandırma Hizmet Programı açılacaktır. Genel basamağındaki GELİŞMİŞ tuşuna basın. Ekranda belirecek diyalog kutusundaki HIZLI OTURUM KAPATMA ÖZELLİĞİNİ DEVRE DIŞI BIRAK seçeneğini işaretleyin ve ENTER a basın.
-2. Eğer Windows'un kapanış sesi bozuk veya kayıp ise Windows düzgün biçimde kapanmayabilir.
Kapanış sesini kapatmak için: BAŞLAT*AYARLAR*DENETİM MASASI yolunu izleyin. Denetim Masasından SES simgesine tıklayın. "Windows'tan çık" olayını seçin. AD bölümündeki açılır menüden (Yok) seçeneğini seçin.

69) TEK HAMLEDE TÜM DİSKLERİNİZİ GÖRÜN
Bildiğiniz gibi Windos 98'in BİLGİSAYARIM penceresinde herhangi bir diske sağ tuşla tıklayıp ÖZELLİKLER' i seçtiğinizde o diskin toplam alanını, boş alanını ve bunun gibi birkaç özelliği görebiliyorsunuz. Eğer birden fazla diskiniz varsa bu durum oldukça can sıkıcı ve zaman alıcı olacaktır. Windows 98 size birden fazla diskin özelliklerini, basamaklı tek bir diyalog kutusundan kontrol etmenizi sağlıyor. Bunun için BİLGİSAYARIM penceresini açıp özelliklerini görmek istediğiniz diskleri seçin. Daha sonra bu seçili disklere sağ tuşla tıklayıp çıkan menüden ÖZELLİKLER' i seçin. Tüm disklerin özellikleri tek bir sayfada karşınızda!
Yazdı:  28 Aug 2006 05:23
giriş sayfasını deiştiremiorum..geçerli olanı kullan..varsayılanı kullan..boş kullan butonları kullanılmıyor..direk başka bi site açılıo..yardımcı olursanız çook sewinirim...
Yazdı:  18 Oct 2006 17:51
gecen gun windows coktu tekrar windowsu yukledik ama simdi pc cok yavas rakamlar basmiyor numlock acik oldugu halde acaba neden yavaslar
Yazdı:  18 Oct 2006 17:54
gecenlerde format ve vindowsu yukledik ondan sonra ses karti yok veya bi ses karti secin diyor
Yazdı:  18 Oct 2006 23:45
Bilgisayarının tüm sürücülerini yüklemelisin.
Yazdı:  17 Nov 2006 02:59   Son düzenlenme: osman
Sayin Osman Bey,
Ben okulumuzun laboratuarindaki bilgisayarlara (Toplama AMD) ogrenciler ayarlarini degistirmesin diye deepfreeze kurmak istedim. Kendi okulumdakilerde bir sorun cikmadi. Ancak baska bir okulda (bu arada o bilg. Keysmart) Deepfreez i  kurduktan sonra tekrar baslatildiginda XP loadbar ekraninda 2-3 defa mavi isaretler gidiyor ve bilg. tekrar basliyor. F8 ile guvenli kip ve diger seceneklerin hepsini denedigim halde bir turlu sorun  cozulmuyor.(Yani surekli tekrar basliyor) Not: Boot islemindeki yazilarda gorunmuyor. Yardimci olursaniz cok memnun olurum. Kolay gelsin.
Yazdı:  17 Nov 2006 18:22
sorunum cozuldu. Image cd'sini takıp tekrar kurdum grin_1
Yazdı:  17 Nov 2006 23:38
Hadi geçmiş olsun grin_1
Yazdı:  18 Nov 2006 00:30   Son düzenlenme: osman
selam osman kardeş benim acayip ama bir o kadar da kendimce önemli sorunum var.benim harddisk 3 bölümden oluşuyor E de hesaplarımın ve şiirlerimin olduğu önemli word belgeleri vardı normal bir şekilde açılıyordu ancak bilgisayarıma format attım office falan tekrar yükledim aynı klasör içindeki o word dosyalarından bazıları açılmasına rağmen bazıları ne hikmetse açılmıyor ve şöyle bir hata veriyor: "word belgeyi açamıyor:kullanıcı erişim ayrıcalıklarına sahip değil" formattan önceki office 2000'di formattan sonra 2003 yükledim ondan olabilir mi ve ya format atarken bilgisayarın adını değiştirmiş olabilirim ondan da olabilir mi diye düşünüyorum ancak niye bazılarını açıp bazılarını açmamazlık yapıyor.Dediğim gibi benim için çok önemli yardımcı olabilirseniz çok çok memnun olurum şimdiden teşekkürler
Yazdı:  18 Nov 2006 01:52
Açılmayan dosyalara sağ tıklayıp özelliklerden erişim ayarlarını bi kontrol et bakalım.
Yazdı:  23 Nov 2006 21:32
evimde 2 makina var bırı bozuldu acılırken
STOP 0x000000c5 hatası verıyor elımde xp cd var ve basdan kurmak ıstıyorum fakat nasıl yapıcam bılemıyorum yardımcı olursanız sevınırım
Yazdı:  24 Nov 2006 00:37
Format C: diyerek format atacaksın ve cd sürücüye xp cd'sini koyup yeniden başlatacaksın.Karşına çıkan ekrandan cd desteği ile yükle seçip arkana yaslanacaksın.
Yazdı:  24 Nov 2006 14:15
fakat soylebırsey var ne sekılde baslatırsam baslatayım ıster guvenlı kıp ıster komut destegı ıle her sekılde mavi ekran gelıyor karsıma ve

bır aygıtın havuzu var baslıgıyla beraber

stop 0x0000000c5 dıyor olece kalıyor komut veremıyorum anlıcagın
Yazdı:  24 Nov 2006 15:17   Son düzenlenme: osman
Bu hata kodu geçersiz bir hafızaya erişim yapılmaya çalışıldığını gösteriyor. Bilgisayarın bozulmadan önce herhangi bir firewall veya Antivirüs kurduysan sorununun sebebi o olabilir.

Bu Hata Neden Oluşur:
Bu sorun, Http.sys dosyasındaki bir kodlama hatası nedeniyle yığın bozulması oluşması yüzünden oluşur.
Bu sorun, aşağıdaki koşullar geçerliyse oluşur:

• TDI filtre sürücüleri bilgisayarınızda yüklüdür. TDI filtre sürücüleri, genelde virüsten koruma veya güvenlik duvarı programları tarafından yüklenir. 
• Yüklü TDI filtre sürücüleri, TDI_SET_EVENT_HANDLER G/Ç isteği için STATUS_PENDING döndürerek çağrının eşzamanlı olmayan bir APC olarak işlenmesine neden olur. 

TDI filtre sürücüsü TDI_SET_EVENT_HANDLER G/Ç isteğini farklı bir iş parçacığında eşzamanlı olmayan şekilde işlemeyi tamamladığında, Http.sys dosyasındaki bir kodlama hatası yığın bozulmasına neden olabilir. G/Ç isteği işlenirken, özgün iş parçacığı yığınının üzerine yazılır.
Bu da Dur(stop) hata iletisine neden olur.
Tam hata kodu budur:
0x000000C5: DRIVER_CORRUPTED_EXPOOL

Not: Bu sorun, Windows XP'nin özgün olarak yayımlanan sürümünde veya Windows XP SP1 de oluşmaz.

Microsoft, Windows XP SP2'deki bu sorunu çözümlemek için, 887742 nolu güncelleştirmesini çıkararak sorunu çözümlemiş. Ama sen bu dosyayı yükleyemeyeceğin için format atman lazım.

Bilgisayarın açılışında setup menüsüne gir, açılış sırasını A: olarak belirle ve kaydet, disket sürücüye bir açılış disketi koy disketin dos ortamını yüklemesini bekle ve c'ye geçip format c: yaz.

Bios veya Ram'den kaynaklanan bir sorun olup olmadığını test etmek için de, harddiski diğer bilgisayarında bir test et, hatta mümkünse orada format at.
Yazdı:  24 Nov 2006 21:59   Son düzenlenme: osman
Dediklerini yapmaya calışıcam, ilgin için çok teşekkürler, kolay gelsin...
Yazdı:  15 Jan 2007 15:33   Son düzenlenme: osman
merhaba arkadaşım.benim sorum şu olcak galiba benim pc kafayı yedi.yaw sistem geri yüklüyorum yine aynı.berbat bi durum oldu.mesela müzik açcam şu hatayı veriyor belki burdan bulursun sen sorunu.
bad directsound drivers.please install proper drıvers or select another device in configuration eror code:88780078......bu müziği açtığım zaman yapıyo.sonra format atmaya karar verdim ama orjinallik sertifikam pc arkasında göremedim.servis kurmuştu daha önce acaba coa numarasını koymadılar mı.ben bu numarayı nerden bulabilirim.bi yardım edeersen sevinirim arkadaşım.saygılar sevgiler iyi çalışmalar.cevabını bekliyorum
Yazdı:  15 Jan 2007 16:55   Son düzenlenme: osman
Codec'lerden birini silmiş olabilirsin. Yapman gereken şey ses kartının sürücüsünü güncellemek / yeniden yüklemek olmalıdır.Ses kartının CD'sini takıp yeniden yükle, sistemi yeniden başlat.

İşletim sistemiyle ilgili olarak bilgisayarının satış faturasında detaylar vardır.
Fatura da XP home veya Pro diye yazar, yazmıyorsa ya yasadışı Xp yüklenmiştir ya da Recover Cd ile işletim sistemi kuruluyordur. O konuda ki detayları sistemi satın aldığın yerden öğrenebilirsin. Zaten elinde donanımların sürücü dosyalarının bulunduğu Cd'ler yoksa, büyük ihtimal recover cd ile format atılıyordur.
Yazdı:  18 Jan 2007 23:39
merhaba ben PC kullanıcısıyım ama bir süredir ses kartımla bir sorun yaşıyorum. ses kartı tanıtım CD'sini kaybettim ve ses kartım ses çıkarmıyor. internet aracılığıyla tanıtmaya çalıştım ama bir türlü olmadı aygıt yöneticisinde kartım şu isimde görünüyor: "C-Media AC97 Audio device". yardımcı olursanız çok sevinirim
Yazdı:  19 Jan 2007 01:24   Son düzenlenme: osman
Şu dosyayı virüs taramasından geçirdikten sonra bi dene bakalım:
http://www.viaarena.com/downloads/drivers/audio/590b/Vinyl_AudioC ...
Aslında Chip Set Numarasını biliyorsan buradan da bulabilirsin.
http://www.cmedia.com.tw/?q=en/driver
Yazdı:  19 Jan 2007 12:47   Son düzenlenme: osman
a
Yazdı:  19 Jan 2007 15:57   Son düzenlenme: osman
Alıntı:
"Microsoft WINMM WDM ses Uyumluluğu Sürücüsü" sorunlu görünüyor


Demek ki uygun bir sürücü yüklememişsin, chip setine uygun diğer sürücüleri denemeni tavsiye ederim. Cmedia'nın sitesinden uygun sürücüyü bulabilirsin.
Ses kartının chip setini bilmiyorsan, orada ki tüm sürücüleri denemen gerekecek. Sürücü yüklemesi yaptıktan sonra bilgisayarı yeniden başlatmanı tavsiye ederim.
Yazdı:  20 Jan 2007 19:15
merhaba chip setini öğrenmenin bir yolu yok mu?
Yazdı:  20 Jan 2007 21:51
Ana kartının sürücülerini yükledin mi?
Yazdı:  21 Jan 2007 03:43
saol osman arkadaşım dediklerini yapacam.bu arada ben format attırmıştım pcyi aldığımın ikinci haftası net cafede attırdım.adama kasayı götürdüm ama benim windows xp cdsini götürmeyi unutmuşum adamda dediki tamam ben kendi cdlerden atarım dedi.herhalde yasa dışı windows atmış olabilir değilmi.çünkü pc güncellemeleri başarı ile yapamıyo.artı birde ben coa sertifikasını pcmin arka tarafında göremiyorum.nerden öğrenebilirim ben bu numarayı.şimdiden teşekkürler ilgine.
Yazdı:  21 Jan 2007 13:10
merhaba
anakart sürücülerini yüklemem için CD'lerine ihtiyacım var ve benim elimde hiçbir CD yok. Bilgisayarım:ACPI tek işlemci, sürücü süsrümü: 5.1.2600.0
Yazdı:  21 Jan 2007 16:26
Ana kart sürücünü yüklemeden ses kartını yükleyemezsin. Bilgisayarının fişini prizden çıkarıp, kapağını açıp ana kartın marka ve modeline bakman lazım, (ya da bilgisayar açılış ekranında da görünebilir.) sonra uygun ana kart sürücüsünü netten indirip yüklemen gerek.
Yazdı:  21 Jan 2007 16:30
Alıntı:
pcmin arka tarafında göremiyorum

laptop kullanıyorsan altında, masaüstü kullanıyorsan kasanın altında, önünde, arkasında veya yanlarında bandrol yapıştırılmış olması lazım ki, senin Xp'nin lisanslı olduğunu sanmıyorum grin_1
Yazdı:  21 Jan 2007 23:37
saol osman arkadaşım kasanın altına bakmamıştım dur bi bakimbiglol
Yazdı:  21 Jan 2007 23:47
yaw baba büyüksün valla inanmıyorum yaa kasadaymış valla hiç bakmadım ben yaa dur ben bi format atimm.
Yazdı:  22 Jan 2007 02:23
Bakıyorum altın bulmuş gibi sevindin grin_1
Ana Sayfa