»Kullanıcı: »Şifre: Beni hatırla?
Beles.Org / Teknoloji / İşletim Sistemleri ve Donanımlar / Pc sorunları ve çözümleri


Pc sorunları ve çözümleri:
Yazdı:  27 Jan 2006 23:28   Son düzenlenme: osman
PC Sorunları ve Çözümleri

Bilgisayarda çalışırken, film seyrederken, İnternet'te sörf yaparken ya da yeni aldığınız bir donanımı takarken en çok karşılaştığınız kronik sorunların çözümlerini bu belgede bulabilirsiniz.
Bilgisayarlar, donanım ve kullandığımız yazılımların bütününden oluşuyor. Bir bilgisayarın donanımı kusursuz çalışsa bile, yüklenen yazılımların hataları ya da donanımla uyumları sorun yaratabiliyor. Kusursuz, tıkır tıkır çalışan bir bilgisayar idealden başka bir şey değildir.
Bilgisayar kullanırken sorunlarla karşılaşmak çok doğaldır. Sorunlarla karşılaştığınızda paniğe kapılmayın, verilerinizi kaybetmediğiniz sürece bilgisayarınıza zarar verecek ya da çözülmeyecek hiçbir sorun yoktur.
İşte yazılım, donanım, internet ve Windows'la ilgili en çok karşılaşılan soru ve cevapları..

Dikkat!  Bu bölümlerde yer alan Soru-Cevaplar, tamamen bilgilendirilmek amacıyla verilmiştir. Özellikle REGISTRY (Kayıt defteri düzenleyicisi) bölümündeki bilmediğiniz bileşenleri kaldırmayın, telafisi mümkün olmayan hatalara yol açabilir ve sonradan çok üzülebilirsiniz.1) Bilgisayarım açılırken, eksik DLL dosyası olduğunu belirten bir hata ile karşılaşıyorum. Sorunumu nasıl çözebilirim?
    DLL dosyaları Windows ve yüklediğiniz yazılımlarla ortak olarak kullanılan dinamik kütüphane dosyalarıdır. Sistemden bir yazılım kaldırıldığında, DLL dosyalarından bir ya da birkaçı silinebilir. Bu durumda, hata mesajında belirtilen DLL dosyasını Internet üzerinden aratarak indirin. Bu dosyayı Windows altındaki System klasörüne kopyalamanız sorunu çözecektir.

2) Sabit diskimde tek bir bölüm var. Var olan verilerimi kaybetmeden nasıl yeni bölüm oluşturabilirim?
    FDISK kullanarak bunu yapmak olanaksız. Sabit disk bölüm yöneticisi yazılımına ihtiyacınız var. Bu gibi yazılımlar arasında kullanımı en kolay olanı Partition Magic Pro'dur. Bu yazılımı Internet üzerinden temin edebilirsiniz.

3) Windows XP kullanıyorum ve sistemimde bolca RAM var. Bu belleğin bir kısmını sabit disk gibi kullanabilir miyim?
    Yeterli miktarda RAM olduğu sürece yeni bir sabit disk sahibi olmanın en ucuz yolu, bir sanal sürücü yazılımıdır. Bu işi yapabilen araçlar arasında en iyi örneklerden biri RamDisk'tir. Ramdisk, Windows XP Home/Professional, Windows 2000 ve NT sürümlerinde çalışabiliyor.

4) USB portuna bağladığım bazı donanımlar, sürücüleri hatasız olmalarına rağmen çalışmıyor ya da keyfine göre çalışmayı reddediyor.
    USB yeterliliğine sahip cihazlar çalışmalarını sağlayacak elektrik enerjisini de USB portundan sağlarlar. İşletim sistemi ve sürücülerde bir sorun olmadığı halde bazı USB cihazların çalışmaması ya da belirli USB cihazların çalışmamalarının nedeni güç eksikliği olabilir.

5) Bir dosyayı geri dönüşüm kutusuna göndermeden yanlışlıkla silsem ya da yanlış dosyayı aynı isimle kaydetsem, nasıl geri çağırırım?
    Windows altında normal yollarla bu gibi kayıpları gidermek mümkün değil. Bir veri kurtarma yazılımı kullanmanız gerekir.
Dosyanın ismini bilmeniz, kurtarma işleminin süresini oldukça kısaltacaktır.

6) Windows 95/98/Me altında sorun çıkarmayan harici modemimi Windows XP'de kullanıyorum. Sistemi yeniden başlattığımda modem ortadan kayboluyor.
    Bunun sebebi, Windows XP sürücülerinin yüklenmemesi ya da yüklenen sürücülerin problemli olmasıdır. Sistemi yeniden başlattığınızda modemi düğme ya da anahtarından açıp kapatın.
Sistem altında Donanım yöneticisine girip Bilgisayarım üzerinde sağ tıklayıp 'Donanım değişikliklerini tara'ya girin. Windows XP modemi tanıyacaktır. Yaramazsa, bir de modemin kablosunu çıkartıp takmayı deneyebilirsiniz.

7) Windows XP kurulum sırasında bileşen seçimine izin vermiyor ve kurduktan sonra Program Ekle/Kaldır altında kaldırılacak doğru düzgün bir Windows bileşeni göremiyorum. En azından yüklü bileşenlerin hepsini görmenin yolu var mı?
    Evet, bunun bir yolu var. Windows XP'yi kurduğunuz klasöre  (C:\Windows gibi) girerek INF klasörünü açın. Sysoc.inf dosyasını bulun ve sağ tuşla tıklayarak Notepad ile açın. CTRL+H tuşuyla Bul/Değiştir kutusunu açın. Değiştirilecek kelime kutusuna 'hide' girin. Diğer kutuyu boş bırakarak tüm 'hide' kelimelerini kaldırın.
Sistemi yeniden başlatınca Program Ekle/Kaldır altında daha fazla bileşen olacaktır.
Dikkat! Bilmediğiniz bileşenleri kaldırmayın, sonradan çok üzülebilirsiniz.

8) Sistemi açtığımda BIOS sıfırlanıyor.
    Ana kart üzerinde BlOS'un üzerine yazılan bilgilerin saklanması amaçlı bir pil bulunur. Diğer şarj edilebilen piller gibi BIOS pilinin de belirli bir ömrü olmasına ek olarak, güç kaynağına uzun süre elektrik gelmezse pil şarj edilemediği için BIOS sıfırlanır. Elektrik kesintisi gibi kısa süreli güç kaybı BIOS'u sıfırlıyorsa, pil sorunludur ve değişmesi gerekir. Eğer güç kaybı olmadan sistem açılışında BIOS sıfırlanıyorsa, Ana kart kullanım kılavuzuna başvurarak BIOS sıfırlamak için kullanılan jumper ayarlarını kontrol edin.

9) İkiye bölünmüş, üzerinde Windows 98 kurulu bir sabit diskim ve bolca bos alanım var. Bu sabit disk üzerinde 98'e ek olarak Windows XP ve Süse Linux de kullanmak istiyorum.
    Varolan işletim sistemini de kullanmaya devam ederek Windows XP ve Linux kurmak için ilk olarak yeni bir bölüm yaratmanız gerekir. FDISK ile mevcut bölümü silmeden yeni bölüm açmayacağınız için, ilk olarak sabit disk bölümlendirme yazılımı kullanarak diski üçe ayırın. Windows XP'yi ikinci bölüme kurduğunuzda açılışta işletim sistemi seçenekleri çıkacaktır. Son bölüm üzerine Linux kurduğunuzda ise Lilo'yu MBR'ye yazdırın. Açılışta ilk olarak Lilo yüklenecek ve Linux/Windows geçiş seçeneği sunulacaktır.

10) Outlook Express kullanıyorum. Elektronik posta mesajlarımda bolca yazım hatası var. Bunu nasıl engellerim?
    Eğer sisteminizde Türkçe Microsoft Office yüklüyse, elektronik postaları yazım hatalarına karşı denetleyebilirsiniz. Bunun için Tools>Options>Spelling altından Always Check Spelling kutusunu işaretleyin. Daha sonra da alt kısımda bulunan Dictionary kutucuğundan Türkçeyi seçin. Bu işlemden sonra Outlook Express her elektronik posta yolladığınızda otomatik olarak yazım hatalarını kontrol etmeye başlayacaktır.

11) Windows XP'nin CD yazma işlemini nasıl hızlandırabilirim?
    Windows XP yazılacak verileri belirli bir klasöre kopyaladıktan sonra CD'ye yazar. Eğer CD'ye kopyalayacağınız dosya ve klasörler Windows XP’nin kurulu olduğu bölümdeyse, söz konusu veriyi kesip (CTRL+X),
C:\Documents and Settings\(Kullanıcı Adı)\Local Settings\Application Data\Microsoft\CD Burning klasörü altına yapıştırın (CTRL+V).
Dikkat! CD yazma işlemi bitince XP size bu dosyaları ne yapacağınızı soracaktır, işletim sisteminin bu dosyaları saklamasını istemezseniz, silineceklerdir.

12) IE 6.0 kurdum. IE, sayfadan daha büyük bir resim görüntülemek istediğimde otomatik olarak pencereye sığdırıyor. Bunu nasıl engellerim?
    Resim tam olarak yüklenip sayfaya sığdırılacak boyutlara indirildiğinde fareyi resmin üzerinde kısa bir süre bekletin. Fare imlecinin yanında beliren buton ile resmi orijinal boyutlarına getirebildiğiniz gibi, aynı butonu kullanarak IE 6.0'ın 'Enable Automatic Image Resizing' özelliğini kapatabilirsiniz.

13) Aynı evde ya da apartmanda bulunan iki bilgisayarı birbirine bağlayarak üreticiliği artıran uygulamalar (Quake 3 gibi) çalıştırmak istiyorum. Bunu ne şekilde ve hangi parçalarla yapabilirim?
    Bunun en kolay yolu, ilk olarak ağ yapılandırması daha basit olan Windows XP Professional kurmaktan geçer. Daha sonra ise iki adet Ethernet kartı ve hub'sız bağlantı için Category 5 Crossover kablosuna ihtiyacınız olacak. Bu malzemeleri bir bilgisayar mağazasından bulabilirsiniz.
Accesories-Communications-Setup Small Office Home Networking sihirbazını çalıştırın.
Ayrıntılarını vermeye gerek olmayan birkaç basit adımdan sonra, yaratılan disketi diğer bilgisayarda çalıştırarak kısa bir süre içinde iki sistemi birbirini görebilir hale getirebilirsiniz.

14) İki bilgisayarı Ethernet ve Icablo ile birbirine bağladım. Sistemlerin birinde modem yok. Her iki PC'den de İnternet'e girilebilmesi için ne yapmam gerekiyor?
    Önceki çözümde (13) bulunan açıklama bu soru için de geçerlidir. Tek fark, söz konusu disketin modem bulunan sistemde hazırlanması zorunluluğu olacaktır. Yarattığınız bu disketi Windows XP, Windows ME ve Windows 98 SE çalıştıran sistemlerde kullanabilirsiniz.

15) Linux için sürücü aramaktan yoruldum. Bu sürücülerin ya da en azından linklerinin bulunduğu bir site var mı?
Evet. Bu hizmeti sağlayan web siteleri var. İşte en meşhurlarından biri: www.linuxbasis.com/drivers.html Yine de, her donanım sürücüsünü üretici firmanın sitesinden indirmek en iyi yoldur. Farklı bir siteden indirdiğiniz dosyaların içinde donanım sürücülerinden daha fazlasının olmadığı garantisini kimse vermez.

16) Windows 95/98/Me ve kablo modem kullanıyorum. Bazen bağlantı kısa bir süreden sonra kopuyor. Modem tekrar online olduğunda ise veri transferi yapmamaya başlıyor. Bilgisayarı yeniden başlatınca bile sorun çözülmüyor.
    Temel sorun bilgisayarınızın IP alıp almamasıdır. İşletim sisteminiz NT ya da üstü olsaydı, DHPC sunucusundan kolaylıkla bir İP alabilirdi, ancak Windows 95/98/Me'de bu sorunla karşılaşmak bazen kaçınılmazdır. Modemin fişini çekin ve bilgisayarınızı kapattıktan sonra modemi açın. Modemin online olmasını bekleyin ve Activity lambasında bir hareket gördüğünüzde bilgisayarınızı açın. Bağlantınız yenilenmiş ve geçerli bir İP aldığınızı göreceksiniz. İşletim sisteminizi Windows XP ya da 2000 Professional'e yükseltmeniz ise kökten çözümdür.

17) Windows XP kurduğumdan bu yana birçok IE güncellemesi yapmıştım. XP'yi yeniden kurduğumda, IE için bu güncellemeleri yüklemek için daha kolay bir yol var mı?
    Microsoft 15 Mayıs'ta internet Explorer için şu güne kadar çıkartılan tüm güncellemeleri tek
bir dosya olarak toplayarak yayınladı. 5.0 dan 6.0'a kadar eksiksiz güncelleme yapan bu dosyayı tek başına indirmeniz ve kurmanız yeterli. Dosyayı aşağıdaki adreste bulabilirsiniz: http://www.microsoft.com/windows/ie/default.mspx

18) Windows ME üzerinde lE'yi her açtığımda 'An Error Occurs in Mshtml.dll in internet Explorer6' mesajı alıyorum. Bu sorunu nasıl çözebilirim?
    Bu sorun tek bir dosyadan kaynaklanan basit bir hata ancak internet Explorer'ı kullanmanızı tümüyle etkiliyor. Sorun şu; IE 6.0 mshtml.dll dosyasının 6.0.2600.0 sürüm numaralı derlemesine ihtiyaç duyuyor fakat sizin yüklediğiniz 6.0 paketi biraz eski bir derleme. Bu durumda sürümü daha yeni bir internet Explorer paketi ile güncellerseniz, sorun giderilecektir.

19) Windows 98 SE çalıştıran sistemimdeki bir yazılımı kaldırdıktan sonra yeniden başlattım. Sistem açılırken bir VXD hatası veriyor ve kilitleniyor.
    Bilgisayarın öncelikle neden kilitlendiğini bulmalıyız. Bunun için Windows'u F8 ile başlatarak listede Adım Adım Onayla seçeneğini seçip devam ederek, hepsine Evet diyerek sistemin hangi işlemden sonra kilitlendiğini bulmalısınız. Sistemi kilitleyen işlemi belirledikten sonra Windows'u Güvenli Kip ile başlatın. 'Başlat'tan 'Çalıştır'ı seçin ve kutucuğa 'msconfig' girin. Açılacak pencerenin en sağdaki tabında başlangıçta çalıştırılan yazılımların listesini göreceksiniz. Sorunlu yazılımla ilgili satırdaki işareti kaldırın ve Tamam diyerek çıkın.
Bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda problem çözülecektir.

20) Windows 2000 Professional kullanıyorum. DVD seyretmek istediğimde winDVD 'Create Overlay failed. Please lower screen resolution ör color depth and try again' hatası verdi.
    Problem büyük ölçüde yazılımda bulunan bir Windows 2000 Pro hatasından kaynaklanıyor. Öncelikle başka bir kullanıcı hesabı ile sisteme girmeyi ve WinDVD'yi çalıştırmayı deneyin. Yazılım çalışırsa, bilgisayarı yeniden başlatarak eski kullanıcı adınızla giriş yaptığınızda sorun çözülecektir. Bu işe yaramazsa, bir önceki problemdeki adımları izleyin. Böylece 3D oyunları oynayamasanız bile, DVD izleyebilirsiniz.

21) Windows 98 altında ne zaman Dreamweaver yüklesem, bilgisayar donuyor ve sistemi yeniden başlatmak gerekiyor. Program başka bilgisayarlarda sorunsuz çalışıyor. Bunu nasıl hallederiz?
    İlk olarak ekran kartı sürücünüzü güncelleyin. Sorun çözülmezse, 'Bilgisayarım' simgesi üstüne sağ tuşa tıklayın,  'Özellikler'i seçin ve açılan pencereden Performans sekmesine geçin. Dört kademeli hızlandırıcı barını öncelikle bir kademe düşürüp sisteminizi yeniden başlatın. Bu işe yaramazsa daha düşük kademeleri deneyin. Unutmayın, bu ayarı düşürmek ya da kapatmak ekran kartınızın birçok özelliğinden yararlanmanızı engelleyecektir.

22) Windows 98 ve IE 5.5 kullanıyorum. Bazı sayfaları açmaya çalıştığımda 'A Runtime Error has occurred. Do you wish to DEBUG Line=0 Error = Object Expected' hatasını alıyorum.
    Bu sorun çoğunlukla popup reklâmları engelleyen programlar kullanıldığında oluşan bir hatadır.
Yapmanız gereken, IE Araçlar mönüsü içinden internet seçeneklerine girmek ve Gelişmiş sekmesindeki listeden 'Komut dizini hata ayıklamasını devreden çıkartı seçeneğini işaretlemek. Tüm açık tarayıcı pencerelerini kapatıp yeniden çalıştırdığınızda sorun çözülecektir.

23) Bu Messenger programının açılışta başlamasından sıkıldım. Bundan kurtulmanın bir yolu var mı?
    Messanger'ı kaldırmak için Başlat'tan Çalıştır'ı tıklayın ve aşağıdaki satırı aynen kopyalayın. Tamam, tuşuna basın. Yazılım kaldırılacaktır. Bilgisayarınızı yeniden başlatıp başarılı olup olmadığını test edebilirsiniz. Diğer yandan bu karışık komutu girerken hata yapmaktan korkuyorsanız bu işi sizin yerine yapabilecek olan Tweaking Toolbox XP yazılımını aratarak kullanabilirsiniz:
http://www.microsoft.com/

24) Sabit disklerim FAT32 formatlı ve Windows 98 kurulu. Windows XP yüklesem, ama bunu sadece birinci bölümde yapsam, yani sadece orayı j NTFS'e dönüştürsem, XP açılınca Win32 dizinleri de görür mü?
    Sadece ilk dizini formatlayıp, buraya XP kurmanız ve diğer dizinleri taramanız mümkün. Windows XP FAT16 ve FAT32'yi destekliyor. Ama düşünceniz NTFS'in daha güvenli olduğu ise, evet haklısınız; tümüyle NTFS'e geçmenizi öneririz.

25) Sörf yaparken girdiğim bir sitedeki web sayfasında ya da pencerede sabit diskimin içindeki dosyalar görünüyor. Bu dosyaların kopyalamaları ya da silmeleri mümkün mü?
    Sabit diskinizi kopyaladık demeleri tamamen yalan. Bu sitedeki düğmelere tıkladığınızda tek yapılan şey, tarayıcı penceresinde sabit diskinizin gösterilmesi, ancak bunu sadece siz görebilirsiniz. O siteyi hazırlayan kişi ya da başka biri göremez. Yine de içinizin rahat etmesini istiyorsanız, ZoneAlarnm Pro ttp://www.zonelabs.com/ gibi bir kişisel güvenlik duvarı yazılımı kullanmanızı öneririz.

26) Windows 98 üzerinde Creative Soundblaster Live! Value kullanıyorum. Açılışta 'error:
Memory manager not detected. Creative SB16 emulation driver requires EMM386 or similar Creative SB16 emulation driver not loading' hatası ile karşılaşıyorum.
    Ses kartınızın Sound Blaster 16 emülasyonu yapabilmesi için gerekli dosyaların yüklenmesinde hata var. Aslında çok eski DOS oyunları oynamadığınız sürece buna gerek yoktur. Denetim Masası altından donanımlar arasında Creative Miscellaneous Devices'ı genişletin, Creative SB16 emulation'ı seçin. Üzerine çift tıklayarak Properties (Özellikler) sayfasını açın. Disable in this hardware profile (bu aygıtı kullanma) seçeneğini seçin ve OK'e (Tamam) tıklayın. Bunu yaptıktan sonra Autoexec.bat ve Config.sys dosyalarından SB 16 emülasyonuyla ilgili satırları silebilirsiniz.

27) Proxy sunucusu ne işe yarar ve kullanmam gerekli midir?
    Proxy, web tarayıcısı gibi istemci uygulamalar ile gerçek bir sunucu arasında duran bir sunucudur ve yazılım ve/veya donanım tabanlı olabilir. Genellikle, işyeri ağlarında ya da servis sağlayıcılar tarafından kullanılır. Gerçek sunucuya yapılan talepleri proxy değerlendirir ve bu talepleri yerine getirmeye çalışır. Talebi kendisi karşılayamazsa, gerçek sunucuya iletir. Proxy sunucuların iki temel işlevinden ilki talep edilen dosyaları önbelleğe (cache) alarak sayfa indirilmesindeki performansı artırmaktır. Diğeri ise bazı web sitelerine erişimi engellemektir. Kısacası, Proxy sunucular performans artışı sağlarken erişim kısıtlaması getirebileceği için karar size kalıyor.

28) Ben ses kayıt edebilen ve çalabilen bir program arıyorum.
    Size dbpoweramp isimli programı rahatça önerebiliriz.
Bu program, pek çok ses formatını birbirine dönüştürebiliyor ve çeşitli ses kaynaklarından (line in, mikrofon, vs.) kayıt yapabiliyor. Bu sitedeki Auxiliary Input addon'unu da indirmeyi unutmayın. Müzik dosyalarını çalmak için, dBpowerAMP Audio Player'ını kullanabilirsiniz.

29) Tüm masaüstümün ya da sadece bazı pencereleri Mpeg/Avi formatında kaydetmek istiyorum.
    Monitörden AVI formatında görüntü kaydetmek için HyperCam isimli programı kullanabilirsiniz. Program shareware'dir; böylece bir süre deneyebilirsiniz.

30) Bilgisayarımdaki farklı MpegAvi uzantılı filmleri birleştirmek istiyorum. Bunun için hangi yazılımı kullanabilirim?
    Mpeg dosyalarını birleştirmek için Camel MPegJoin isimli programı kullanabilirsiniz.
Yazdı:  15 Feb 2006 01:03
pc mi açarken config dosyası eksik veya bozuk başlatılamadı diyor hergün format atıyorum yoksa açılmıyor.ram degisti yine aynı.hardisk degişti yine aynı yardımcı olun
Yazdı:  15 Feb 2006 01:23   Son düzenlenme: osman
Bunları tek tek deneyebilirsin.
Önce,
- Windows Cd'sini değiştir.Başka bir Cd ile windows kur.

Sorun düzelmezse,

- Ana kartı değiştir yada jumper ayarlarını kontrol et.
Yazdı:  28 Feb 2006 14:31
bilgisayarım internete girdiği zaman donuyor bu neden olabilir. pentium 2.4 ghz. 512 ram 256 ekran kartı cevap lütfen
Yazdı:  28 Feb 2006 17:40
- Kullandığın modem de yada sürücülerin de sorun olabilir.
- Donanım çakışması olabilir.
- Kayıt defterin de sorun (zararlı kodlar) olabilir.

Öncelikle bilgisayarını iyi bir AntiVirüs programıyla virüs taramasından geçir.

Windows Update sitesinden son windows ve explorer güncellemelerini yükle.

Problem bilgisayarı aldığından beri varsa, donanımsal bir sorundur ama sonradan ortaya çıkan bir sorunsa, büyük ihtimalle bilgisayarında virüs vardır.

Ücretiz Antivirüs programı Antivir programını deneyebilirsin.

Bazı zararlı kodları yok edebilen
Ad-Aware programını da kullanmanı tavsiye ederim.

Bu tip programları, yeni çıkan virüs ve diğer zararlı kodlara karşı sürekli olarak update etmeni öneririm.

Sorunun donanımsal değilse, bilgisayarına format atabilirsin.
Yazdı:  07 Mar 2006 12:08
swat4 diye bi oyun yükledim oyunu oynuyorum oyun esnasında bi problem yok. oyundan çıktıktan sonra mavi bi ekran çıkıyor 2 saniye sonra bilgisayar yeniden başlıyor format attım sorun tekrar aynı.oyun arkadasımda kusursuz çalışıyor.
Yazdı:  08 Mar 2006 02:07
Alıntı:
swat4 diye bi oyun yükledim oyunu oynuyorum oyun esnasında bi problem yok...


Sistemin hakkında bilgi verebilir misin.
Yazdı:  11 Mar 2006 00:33
selam kardeşim bende 250 gb samsung sürücü var. Ama sürücüyü ilk aldığımda hard discin bir kısmı bilgisayarda görünmüyordu.Daha sonra bu sorunu partition magicle hallettim. Bugün bir virüs sebebiyle bilgisayara format attım.(Sadece 20 gblık windowsu yüklediğim C bölümüne) Ama 78 gblık I sürücüm görünmüyor ve o bölgede çok önemli verilerim vardı. Şu anda o bölgeyi partition magicle biçimlendirmedim. Kaybettiğim verileri geri getirebilir miyim? Easy recovery tarzı programlar bana yardımcı olur mu? Yardımcı olursan çok sevinirm kardeşim. Şimdiden saol.
Yazdı:  21 Mar 2006 02:22
Büyük ihtimalle diğer bölüm de formatlanmıştır.
Easy Recovery ile deneme yap, olmadı hdd'i veri kurtaran bi firmaya götür.
Yazdı:  19 Apr 2006 17:39
bilgisayarımda şu problem var zamanı belirsiz aralıklarla bilgisayarın ekranındaki ikonlar değişik şekle bürünmekte ve en son olarakta şu ikazı verdi
vpu recovery
vpu recover artık grafik sürücüsü komutlarına yanıt vermeyen grafik hızlandırıcınızı sıfırladı
lütfen atı teknologies şirketine bu sorunu bildirin diye uyarı ikazı geldi

sizlerinde bu konuyla ilgili görüş ve önerilerinizi bekliyorum teşekkürler
Yazdı:  19 Apr 2006 22:40
Efe21,

Ekran kartında sorun var gibi görünüyor.
Sürücülerini tekrar yükle, hatta kartın son sürücülerini firmanın web sitesinden indirerek güncelle.
Mümkünse başka bir ekran kartı ile sistemini test et.
Yazdı:  27 May 2006 02:57
selam abi benim ağ bağlantılarımda şöyle bi sorunum var izi sisteminde diğer makinaları görebiliyorum ama ağ bağlantılarında çalışma grubu bilgisayarlarını göster dediğimde dong diye bi ses geliyor ve hiçbişi olmuyor ağ bağlantılarını yeniden yaptım ama gene aynı sorunumu nasıl çözebilirim şimdiden Allah razı olsun yardımların için
Yazdı:  27 May 2006 03:30
ikinci bi sorunumda bilgisayarımı açtığımda karşıma outlok expres çıkıyor önceden çıkmıyordu baya bi bekliyorum nasıl iptal edebilirim bu outlok expresin bilgisayarın açtığımda karşıma çıkmasını çalışmalarınızda başarılar dilerim
Yazdı:  29 May 2006 14:32
Alıntı:
bilgisayarımı açtığımda karşıma outlok expres çıkıyor


Başlat -> Programlar -> Başlangıç içine bi bak. Orada Outlook Express varsa sağ tıklayıp sil.

Ya da Başlat -> Çalıştır kutusuna msconfig yaz. Tamam tıkla. Karşına gelen pencerede sağ başta başlangıça tıkla. Karşına gelen listede Outlook Express varsa yanındaki işareti kaldır, uygula ve tamam tıklayıp çık.
Yazdı:  29 May 2006 14:51
Alıntı:
ağ bağlantılarında çalışma grubu bilgisayarlarını göster dediğimde dong diye bi ses geliyor


Önce her 2 makinede de Windows (Firewall) güvenlik ayarını kapatıp ve öyle dene. Sorun çözülürse, sadece internete bağlanan makinenin güvenlik duvarı açık kalsın.

Her 2 makineye de Admin olarak login olduğundan emin ol.

Olmadıysa,
Her iki makineye de ip ata, firewall ayarlarından diğer makinenin ipsini kısıtlama harici tut.

Bunlar dışında az ihtimalle ethernet kartları arasında uyumsuzlukta olabilir.
Yazdı:  30 May 2006 04:07
abi beni aydınlattığın için çok teşekkür ederim inan çok işime yaradı söylediğin bilgiler sorunlarımı hallettim çalışmalarında başarılar dilerim
Yazdı:  30 May 2006 17:18
Rica ederim grin_1
Yazdı:  04 Jun 2006 12:36
slm benim pc de macromedia flash player  sorunu   var  pc de flash player 8  yüklü  ama  internete  girerken  yükleyin  diyo millipiyango sayfasını  yarı  açıyo  macromedia yı  kaldırmada  sorun  yaşıyorum.. yardımcı  olursanız  sevinirim..
Yazdı:  10 Jun 2006 12:20
Alıntı:
benim pc de macromedia flash player  sorunu   var


Büyük ihtimalle başka bir programı kaldırırken flash player'in dll dosyalarından bir veya birkaçını da sildin.

Flash playeri sisteminden kaldırmak için bu adresteki programı kullanabilirsin.

Flash player'i tekrar yüklemek için  bu adresi kullanabilirsin.
Yazdı:  20 Jun 2006 18:15
merhaba. benim sorunum bu gün cdrooma bir cd taktım cdnin oş olup olmadığını öğrenmek için fakat sonra pc aniden kitlendi bende cdyi çıkarıp dvd comboya taktım bilgisayarda bi değişim olmayınca bende resetledim ve pc tekrar açıldığında cd ve dvd room'u pc görmüyordu. ne yapmam gerekir. teşekkür ederim
Yazdı:  21 Jun 2006 01:30
Alıntı:
pc tekrar açıldığında cd ve dvd room'u pc görmüyordu.


1-Cd arkasına takılan data soketi, cd arkasından yada anakart bağlantı noktasından gevşemiş/çıkmış olabilir.

2- Ana kartında sorun olabilir.

3- Bunları dene, olmazsa gene yaz. Olursa da yaz grin_1
Yazdı:  27 Jun 2006 17:33
merhaba. dvd room sadece orjinal dvdleri okuyor( pc dergilerinden çıkan cdler ) kopya oyun film dvd lerini okumuyor. bilgisayara service pack2 yüklü windows xpyi yükledikten sonra bu sorun ortaya çıktı daha önce service pack 1 varken okunan cdler şimdi pcim okumuyor.
Yazdı:  29 Jun 2006 00:05
Dvd'ne yazık etme !
CD veya DVD okuyucuların başına ne geliyorsa, bu kopya CD/DVD'ler yüzünden geliyor grin_1

Kopya Dvd'ler DVD okuyucuyu bozmuş olabilir.
Yazdı:  29 Jun 2006 19:43
abi  benim  internet  direk  bi  siteye  gidiyo   ve  o  site  silik  çıkıyo  degiştiremiyorum  yardımcı  olursan  sewinirim
sad
Yazdı:  30 Jun 2006 01:18
Selamun Aleyküm abi sana bi sorum olcak gene. Ben msnden postalarımı okumak için giriyorum ama nete girmiyor ikinci bi sorunumda nette iken ikinci bi sayfaya giremiyorum bu neden oluyor aydınlatırsan çok sevinirim çalışmalarında başarılar dilerim.
Yazdı:  30 Jun 2006 02:03   Son düzenlenme: osman
Alıntı:
abi  benim  internet  direk  bi  siteye  gidiyo   ve  o  site  silik  çıkıyo  degiştiremiyorum  yardımcı  olursan  sewinirim

Girmişindir aganigi naganigi sitelere, giriş sayfan kilitlenmiştir grin_1

Buraya Tıkla aktif.vbs dosyasını bilgisayarına indir ve dosyayı çift tıklayıp çalıştır. Sayfa kilidin açılacaktır.
Sanırım Win.98 kullanıyorsun, bir an önce XP'ye geç ya da XP kullanıyorsun Sp2'ye geç.

Ayrıca sisteminde zararlı kodlar da olabilir!
Yazdı:  30 Jun 2006 02:07
Alıntı:
Selamun Aleyküm abi sana bi sorum olcak gene. Ben msnden postalarımı okumak için giriyorum ama nete girmiyor ikinci bi sorunumda nette iken ikinci bi sayfaya giremiyorum bu neden oluyor aydınlatırsan çok sevinirim çalışmalarında başarılar dilerim.

Aleyküm Selam.
Anlatmaya çalıştığını anlayamadım.
Bilmem anlayamadığımı anlatabildim mi?
Biraz detay lütfen grin_1
Yazdı:  07 Jul 2006 12:07
slm kardeş media player iç uygulama hatası veriyor.ara bul çalışmıyor email sayfalarım açılmıyor
Yazdı:  07 Jul 2006 17:22
Alıntı:
slm kardeş media player iç uygulama hatası veriyor.ara bul çalışmıyor email sayfalarım açılmıyor

Senin ilacın format c: grin_1
Yazdı:  10 Jul 2006 17:03
selam arkadaşlar.benim masa üstü görüntüm değişt.masa üstüne sağ tıklıyorum genel adı altında bir html dosyası çıkıyor.fıle:windows/desktop html ama böyle bir dosyada yok.denetim masaından giriyorum.ama görüntü değişmiyor.beyaz bazen hafif griye dönüyor.virüs vardı temizledim.şu an yok gibi ama ekran aynı ...tşk..
Ana Sayfa