»Kullanıcı: »Şifre: Beni hatırla?


DDR2 Nedir?:
Yazdı:  23 Mar 2008 01:53
http://www.driver-indir.com/images/ddr2-nedir.jpg

DDR2, İngilizcesi Double Data Rate olan bir RAM türüdür. Bilgisayarlarda ana bellek olarak kullanılırlar.
Hızları 400 mhz ile 800 mhz arasında değişmektedir.
DDR oldukları için hızları iki ile çarpılmaktadır.
Örneğin: 266x2=533, 333x2=666, 400x2=800 Mhz olmaktadır.

Gecikme değerleri 3-3-3-8 ile 6-6-6-18 arasıdır. Çift kanal 128 bit desteği bulunmaktadır.
Standart olarak 667-800mhz 5-5-5-15 değerlerindedirler. Overclock işlemi yapıldığında 1400mhz a kadar çıkılabilirler.

DDR2, DDR bellek teknolojisinin bir ileri kuşağı olarak karşımıza çıkmıştır. DDR2 bellek teknolojisi ile daha fazla hız, yüksek bant genişlikleri, düşük güç tüketimi ve iyileştirilmiş ısı karakteristik özelliklerini beraberinde getirmektedir.

DDR2 masaüstü bilgisayarlarda sunucularda, dizüstü bilgisayarlarda, telekomünikasyon/ağ gibi çeşitli uygulamalarda kullanılabilir.
DDR2 bellek modülleri farklı pin konfigürasyonlarının olması nedeniyle, DDR ile ilgili olarak geriye dönük uyumluluğu sağlamamaktadır.

DDR soketine DDR2 Ram takmayı engellemek için farklı çentik noktaları yapılmıştır. DDR bellek yongaları diğer yongalar gibi bilinen TSOP paket biçiminde üretilir.
DDR2 bellekler artık FBGA (Fine-pitch Ball Grid Array) biçiminde üretilmektedir.

DDR2 yongaları, DDR belleklerden iç özellikleri bakımından da farklıdır. Örneğin; DDR2 bellek yongalarının başlıca özellikleri şu şekildedir.

- 1,8 Volt besleme gerilimi ile çalışırlar. 50 daha az güç harcayarak DDR ye göre çok daha az ısınırlar.
- Bellek sinyallerinin bellek yongasının içerisinde sonlandırılması (On-Die Termination) sinyalin bütünlüğünü ve kaliteli olmasını sağlar (yüksek hızlarda yansıyan sinyal hatalarını önler).
- İşlem iyileştirmeleri bellek başarımını, verimini ve zamanlamalarını arttırır.

DDR2, DDR da karşılaşılan problemlere çözüm bulabilmek amaçlı olarak tasarlanmıştır. DDR2 bellek modülleri ile DDR bellek modüllerinin fiziksel boyutları neredeyse DDR bellek modülleri ile aynıdır, fakat farklı pin konfigürasyonlarına sahiptir.

Farklı gerilimler ve pin konfigürasyonları, DDR2 belleklerinin farklı çentik noktalarının olması uygun olmayan sokete takılmasını ve hasar görmesini engellemektedir. DDR2 bellek modülleri, sadece DDR2 destekleyen anakart veya diğer sistemlerde kullanılabilirler.
Ana Sayfa