»Kullanıcı: »Şifre: Beni hatırla?
Beles.Org / Teknoloji / İnternetten Para / Sedo ile internet'ten para kazanmak... (domain parking)


Sedo ile internet'ten para kazanmak... (domain parking):
Yazdı:  15 Jan 2006 19:21   Son düzenlenme: osman
Nedir bu Sedo?

Sedo bir alan domain parking (alan adı parketme) sistemidir. Kullanmadığınız ya da satmak istediğiniz domain namelerden (alan adlarından) kazanç elde etmek istiyorsanız bu servisi kullanabilirsiniz. Sedo, Bunun için yapmanız gereken domaininizi (alan adınızı) Sedo'ya yönlendirmek. Sedo, (domaininizi) alan adınızı yönlendirdikten sonra sayfanızda reklamlar göstermeye başlıyor. Sayfanıza giren kişiler, reklamlara tıkladığı zaman 0.02€ - 2€ arasında para kazanıyorsunuz.

Kabul edilen alan adları:
.com .net .org gibi birinci dereceden alan adları olmak zorundadır.
Ücretsiz alan adlarını Sedo da kullanmazsınız!!!

Nasıl Üye olurum?

Ilk olarak buraya tıklayarak Sedo ana sayfasına gidin. Daha sonra register* yazısına tıklayarak ekrana form gelmesini bekleyin. Ekrana gelen formda şu değişiklikleri yapınız:

login name: Kullanıcı adınız
password: şifreniz
confirm password: şifrenizi tekrar giriniz.
e-mail address: e-posta adresiniz. geçerli bir e-posta adresi giriniz. aksi taktirde işlemlerinizde gecikme ve para alamama durumları olabilir.
prefix: Bay iseniz Mr, Bayan iseniz Ms
First Name: isminiz
Last Name: soy isminiz
Street Adress: adresiniz
Zip Code/City: Posta Kodu/Şehir
Country:Ülke
Language: Diliniz. (ingilizce seçmeniz yarar sağlayabilir)
Phone: Telefon numaranız

Alan adımı Sedo'ya Nasıl Eklerim?

Hesap oluşturulduktan sonra ilk domainimizi (alan adımızı) listemize ekleyebiliriz. Sol menüdeki "Add Domains" yazısına tıklayarak bu işlemi gerçekleştirelim. "yourdomain.com" yazısının bulunduğu yere eklemek istediğiniz alan adını (domaini) ekleyip "next"e basınız. (Şartları kabul ediyorum yazısını onaylamayı unutmayınız!)

Daha sonra karşımıza alan adı ile bilgi isteyen bir sayfa gelecek. Bu sayfada alan adının dilini "language" yazan bölüme, kategorisini "Category" yazan bölüme, Ne kadara satmak istediğimizi "Asking Price" yazan yere, En az ne kadarlık teklif istediğimizi ise "Minimum Offer" yazan yere yazarak next'e basıyoruz.

Domainimi (Alan adımı) Sedo'ya Nasıl Yönlendiririm?

Karşımıza gelen sayfada ise alan adımızı yönlendirmemiz gerektiği belirtiliyor.Sedo'ya domain 3 şekilde yönlendirilebiliyor:

1) Name Serverlarınızı (ns) Sedo'ya yönlendirmek:

Birincil DNS: NS1.SEDOPARKING.COM
Birincil IP: 217.160.95.94
Ikincil DNS: NS2.SEDOPARKING.COM
Ikincil IP: 217.160.141.42

2) Eğer alan adı aldığınız servis, domain yönlendirme hizmeti sağlıyorsa domaininizi şu şekilde yönlendirebilirsiniz:

www.sedoparking.com/ALANADINIZ.com

3) Eğer hosting (alan adı barındırma) hizmeti alıyorsanız şu şekilde de yönlendirebilirsiniz:

<head>
<title>beles.org</title>
<meta NAME="description" CONTENT="Bu bölüme açıklama girebilirsiniz">
</head>
<frameset framespacing="0" border="false" frameborder="0" cols="1,*">
<frame name="frame_left" scrolling="no" noresize src="http://www.sedo.co.uk/transfer/kopf.htm" target="frame_main">
<frame name="frame_main" src="http://www.sedoparking.com/beles.org/" scrolling="auto">
</frameset>
<noframes>
<body>Buraya açıklama ya da anahtar kelime girebilirsiniz</body>
</noframes>
</html>

Tebrikler! Alan adınız başarıyla eklendi!

Sedo'ya eklenen domainler (alan adları) en geç 24 saat içinde onaylanıyor. (Haftasonları hariç) Alan adınız onaylanana kadar da para kazanmaya devam ediyorsunuz.

-Kazançlarımı Nereden Göreceğim?

    Siteye giriş yaptıktan sonra sol menüde "Domain parking" yazısına tıkladığınız zaman toplam kazancınızı görebilirsiniz. "Domain Statistics" sekmesinden ayrıntılı istatistiklerinize bakabilirsiniz. "Payments" kısmından ise geçmiş dönemlerdeki kazançlarınızı görebilirsiniz. Optimization bölümü ise en önemli bölüm. Your suggestion kısmından sedo'ya hangi kelimeler hakkında reklam çıkmasını istediğinizi bildirebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken nokta ise "preview" düğmesini kullanarak seçtiğiniz anahtar kelime ile ilgili reklam çıkıp çıkmadığını kontrol etmek. Anahtar kelime seçtikten sonra "send suggestion" düğmesine tıkladığınızda eğer kutucuk "sarı" ise onay için bekliyor demektir. "kırmızı" ise geçersiz bir anahtar kelime girdiniz demektir. Eğer "sarı" ise anahtar kelimeniz 24 saat içerisinde onaylanacak/onaylanmayacak ve bu kelime ile ilgili reklamlar gösterilecek demektir

My Listings kısmından ise alan adlarınızı ve aldığınız gösterimleri görebilirsiniz. Ayrıca alan adına tıklayarak kategorisini, fiyatını, dilini değiştirebilirsiniz. View offers kısmından, alan adınızı almak üzere başkaları tarafından yapılmış olan teklifleri görebilirsiniz. Account Data kısmından ise hesap bilgilerinizi girebilirsiniz. Ilk olarak "Choose Payment Method" kısmından ödemelerinizi nasıl almak istediğinizi girmelisiniz. Bankaya havaleyi seçtiyseniz dikkatlice doldurmayı unutmayın!

- Ödemeler nasıl yapılıyor?

Ödemeler iki şekilde yapılıyor.

1) Bankaya Havale: Bankaya göre kesintisi değişmekle beraber, para 7-30 gün arasında değişen sürelerde geliyor. (En az miktar 50 euro)

2) Paypal: Paypal için en az miktar 20 euro. Paypal, Türkiye'ye ödeme yapmıyor. Fakat havaleden daha hızlı ve kesintisiz olarak elinize ulaşıyor. Komisyon ile paypal bozan kişiler bulunmakta. (Paranızı bozdururken, internette tanınan ve referansı olan kişiler seçmeye dikkat edin!!)Paypal hakkında detaylı bilgiyi yakında sitemizde bulabilirsiniz.

Uyarılar:

- Alan adlarınıza clickler, reklam, popup gibi araçlarla hit sağlarsanız sistemden atılırsınız. Sedo doğal olmayan hitleri kabul etmemekte. Sitenize ancak "alan adı.com is for sale" şeklinde link verebilirsiniz. Fakat önceden bulunan backlinklerin silinmesine gerek yok.

- Sedo jenerik dediğimiz .com, .net, .org vb. alan adı uzantıları kabul ediyor. Fakat her geçen gün portfyünü genişlettiği için siteden kontrol etmenizde yarar var.

Alıntıdır.
Ana Sayfa