»Kullanıcı: »Şifre: Beni hatırla?
Beles.Org / Teknoloji / İşletim Sistemleri ve Donanımlar / hdd sorunu (çok ince bir sorun)


hdd sorunu (çok ince bir sorun):
Yazdı:  07 Jan 2007 01:31
selam arkadaşlar

çalışan makineyi bir gün sonra açıyorum çalışmıyor,sistem çökmüş zannederek yeniden kurmayı deniyorum,açılışta hdd görmesine rağmen ön yüklemen sonra makine kapanıp açıldıksan sonra kur devam etmiyor yeniden başlıyor,anormal olan bir durum daha var kur başlamadan önce,cd boot etmeye çalışırken çok uzun beklemesi ve kurun geç başlaması,sorun hdd de bunu tespit ettim çünkü başka diskle yükleme yapabiliyorum,yalnız hdd yi maxblast 4 programıyla yeniledim sorun yine çözülmedi,ince bir konu yardımcı olabilecek var mı acaba...
Yazdı:  07 Jan 2007 22:01
Sabit diskine low level format yapmayı dene.
Yazdı:  07 Jan 2007 23:40
nasıl atılıyor low level
Yazdı:  08 Jan 2007 14:45   Son düzenlenme: osman
Her sabit disk üreticisinin low level format disket programları vardır. Onları indirip disket oluşturuyorsun, disketi yerleştirip sistemini yeniden başlat yapıyorsun. Disket içinde ki exe programını çalıştırıp, formatlanmasını bekliyorsun.

Şunuda belirteyim:
LOW LEVEL FORMAT TEHLİKELİ BİR İŞLEMDİR.
Sabit diskinizde ki tüm veriler geri döndürülemeyecek şekilde silinir, bir nevi sabit disk fabrika çıkış ayarlarına geri döner.
Bu işlem sırasında sabit disk kullanılamayacak duruma da gelebilir. down

Google da sabit disk üretici firma adı+low level format yazarak bu programlara ulaşabilirsiniz.
Örnek: samsung low level format

Ayrıca şu programada bir gözatabilirsiniz.

Üreticinin Açıklaması :
Harddisklerine low level format atmak isteyenler için geliştirilmiş küçük bir araç. Fabrika formatı olarak ta bilinen bu yöntem ile harddiskinizdeki tüm MBR ve tablo bilgisi silinecek. Tüm bitler 0 olacak şekilde ayarlanacak. Böylece diskiniz ilk günki gibi tertemiz olacak. S-ATA (SATA), IDE (E-IDE), SCSI, USB, FIREWIRE arabirimlerine sahip disklerde çalışabilir. Maxtor, Hitachi, Seagate, Samsung, Toshiba, Fujitsu, IBM, Quantum, Western Digital marka disklerde sorunsuz çalışmaktadır.

Dikkat bu aracın kullanılması sonucu seçtiğiniz diskteki veriler tamamen silinecektir. Silinen verilerin kurtarılması mümkün değildir.

Yüklemek için tıklayın
Ana Sayfa