»Kullanıcı: »Şifre: Beni hatırla?
Beles.Org / Teknoloji / İşletim Sistemleri ve Donanımlar / Oberon işletim sistemi


Oberon işletim sistemi:
Yazdı:  13 Dec 2006 18:50
bana acil olarak oberon işletim sisteminin Türkce acıklaması yanı onun hakkında detaylı bılgı lazım nasıl calısır farkları nelerdır resım olursa daha ıyı olur ılgılenenlere sımdıden tskler
Yazdı:  13 Dec 2006 20:01   Son düzenlenme: osman
http://www.cs.inf.ethz.ch/~wirth/portrait.jpg

Oberon, resimde gördüğün İsveçli ünlü profesör Niklaus Wirth ve Martin Gutknecht tarafından geliştirilmiş bir programlama dilidir.
Nette çok fazla bilgi bulamadım, bulabildiklerimi ekliyorum:

Oberon Pascal dilinin mucidi Niklaus Wirth ve Martin Gutknecht tarafından, 1985-1988 yılları arasında, Zürih'te Eidgenossische Technische Hochschule'de (ETH) geliştirilmiştir.

Nesneye yönelik yapıda bir dildir. Aynı zamanda yordamsal ve blok-yapısal bir dildir. Bilgisayar bilimi eğitiminde kullanılmak amacıyla geliştirilmesine rağmen uygulama geliştirme amacı ile de kullanılabilecek genel maksatlı dil niteliğindedir.

Oberon'un yazımı Pascal diline benzemektedir fakat semantiği Pascal'dan çok daha zengindir. Pascal gibi her değişkenin kullanılmadan önce bildirilmesi zorunluluğunu getirmektedir. İşleçlerin üstüste bindirilmesi, çoklu kalıt alma gibi özellikleri desteklememektedir. Soyut arayüzler ve yansıtma dilin diğer özellikleridir.
Ana Sayfa