»Kullanıcı: »Şifre: Beni hatırla?
Beles.Org / Sosyal / Genel Güncel Konular / Gol çizgisinde kamera, topta çip


Gol çizgisinde kamera, topta çip:
Yazdı:  27 Nov 2006 18:41   Son düzenlenme: osman
Günlük hayatımızın her alanına giren teknolojik ürünler artık yeşil sahalarda da kendini göstermeye başladı. Artık top çizgiyi geçti mi geçmedi mi? sorusunun cevabını kamera ve top verecek.

Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA) tarafından geçen yıl Peru'da yapılan 17 Yaş altı Gençler Dünya Şampiyonası'nda uygulanmaya başlanan gol çizgisine akıllı kameralar yerleştirilmesi ve futbol topunun içine çip takılması uygulamasının 2007 yılında yapılacak Dünya Kulüpler Şampiyonası'nda tekrarlanacağı bildirildi.

FIFA Başkanı Sepp Blatter, komitenin futbolda bazı teknolojilerin kullanımına hoşgörüyle baktığını belirtirken, gol tartışmalarını sonlandırması beklenen kamera ve akıllı topun gelecek yıl yeniden deneneceğini kaydetti.

Topun gol çizgisini geçip geçmediğini takip edecek ve meşin yuvarlağın gol çizgisini geçmesi durumunda hakemi uyaracak sistemin tam olarak nasıl çalıştığını Peru'da tespit edemediklerini söyleyen Blatter, sistemi 2007 yılında tekrar kontrol edeceklerini ve iyi çalışması durumunda FIFA'ya bağlı federasyonlara yeni teknolojiyi kullanmaları için tavsiyede bulunacaklarını ifade etti.

Hakem kararlarının tekrar oynatma yöntemiyle düzeltilebileceği yönündeki tavsiyelere karşı olduklarını kaydeden Blatter, bunun futbolun müthiş atmosferini engelleyeceği ve insan unsurunun önüne geçeceğini belirtti.

İnsan unsurunu futbolun içinde tuttuklarında hataların devam edeceği yönünde eleştirilere ise Blatter, "İnsan unsurunu oyunun içinde tutmak istiyoruz. Bu eğitimle ilgili bir şey. Biz genç oyuncularımızı hakemlere saygılı davranmaları konularında eğiteceğiz. Hakemler oyunumuzun önemli bir parçası" dedi.
Ana Sayfa