»Kullanıcı: »Şifre: Beni hatırla?
Beles.Org / Sosyal / Genel Güncel Konular / Karıncalar isyan etti


Karıncalar isyan etti:
Yazdı:  19 Sep 2006 21:14
Bilim insanları, Arjantin kökenli bir karıncanın California'da yayılmasını önlemek için, karıncaların bazılarını casus gibi kullanarak birbirlerine düşürme yolunu seçti.

Arjantin'de yaşayan Linepithema humile türü karıncalar kimyasal bir salgı ile karşısındaki canlının dost veya düşman olduğunu sezinliyor. Hayvanlar kimyasal salgılar çıkararak birbirleriyle haberleşebiliyor. Ancak Arjantin'de yaşayan bu karıncanın çıkardığı kimyasal salgı, diğer hayvanlardan farklı olarak buharlaşmıyor. Karıncalar birbirlerine fiziksel temasla bu salgıyı kokluyor.

ABD'li bilim insanları, Arjantin'e özgü bu karınca türünün ABD'nin California eyaletinde istilacı bir şekilde yayılmaya başladığını ortaya çıkardı. Karıncaların 1890'larda gemi yoluyla Kuzey Amerika'ya taşındığı tahmin ediliyor. University of California-Irvine uzmanları, bu karıncaların birbirlerini kimyasal salgılarından tanıdığını ve farklı coğrafyada yabancılık çekmediklerini belirtiyor. Bilim insanları, bu türün California'ya özgü karınca türleri öldürerek, yerinden edeceğinden kuşku duyuyor.

FARKLI KİMYASAL SALGIYA DÜŞMANCA TAVIR

University of California-Irvine biyoloğu Neil Tsutsui ve ekibi, Arjantin karıncalarının kimyasal salgılarının bir türevini üreterek bunu karıncaların üstüne sürdü. Karıncaları türev madde ile kaplamak için hayvanlar teker teker tüplere kondu, 90 saniye boyunca dönen tüpün içinde bekletildi. Bunda amaç, Arjantin karıncaları arasındaki iletişimi bozmak. Türev kimyasalı taşıyan karınca daha sonra arkadaşlarının yanına bırakıldığında, diğer karıncaların üstüne saldırdığı, ısırdığı ve bacaklarını kopardığı gözlemlendi. Kimyasal salgılarını tanıyamayan karıncalar birbirlerinin düşman algılayor ve saldırmaya başlıyor.

Bilim insanları Arjantin tipi karıncaların istilasının California'daki ekosistemi alt üst edeceği görüşünde. Örneğin, bölgedeki bazı sürüngenler yerel karıncalarla besleniyor, Arjantin tipi karıncaların yerel türdeşlerini yok etmesi halinde, besin zincirinin bir katmanındaki sürüngenler de yemsiz kalacak.
www.24haber.com
Ana Sayfa