»Kullanıcı: »Şifre: Beni hatırla?
Beles.Org / Teknoloji / Webmaster Genel / VPS Nedir?


VPS Nedir?:
Yazdı:  09 Oct 2013 14:57
http://i40.tinypic.com/2khjle.jpgWindows sanal sunucu, web sunucusu özelliğindeki bir bilgisayarın sanal olmak üzere İşlemci - Ram - HDD gibi parça ve özelliklerinin bölümlendirerek tamamen farklı birer makine gibi çalıştırılabilmesi olarak açıklanabilir. Sanal sunucu, fiziksel web sunucu gibi çalışarak üzerinde operating system ayrıca sunucu yazılımları yani software içerir. Bunun sonucunda, bir tek fiziksel sunucu üzerinde, fiziksel web sunucuların işlevlerini gerçekleştiren birden fazla sayıda sanal web sunucu oluşturmak mümkündür.
VPS tek bir sunucu olarak çalışır ve diğer web sunucularından etkilenmez. Hosting sunucusundanki bir web sitesi, web sunucusu ram, işlemci veya hdd kaynaklarının çoğunu tüketebilir. Bu tüketim sonucunda siteniz yavaşlayabilir ya da tamamen işlevsiz hale gelebilir. Virtual Private Server sayesinde bu durum engellenebilir.
VPS sunucuları,  sizin için güvenli bir ortam sunarak ve maliyeti minimuma indirgeyerek Kurumsal Hosting ile kiralık sunucu arasındaki boşluğu doldurmayı sağlar. Virtual Private Server'da hesap sahibi tamamiyle teknik özelliklerini istediği gibi değiştirebilir. Kontrol paneli yardımıyla sabit disk ve bellek boyutunuzu kontrolü altında tutabilir, ve gerekli gördüğünüz ayarları ihtiyacınız doğrultusunda düzenleyebilirsiniz. Sonuç olarak Virtual Private Server'in geliştirilmesi ve HDD boyutlandırması oldukça kolaydır.
hosting hesaplarıyla dosya erişimi ve IP eklemek için hosting sağlayıcısının üzerine gitmek gerekebilir. Virtual Private Server veya VDS kullandığınızda bunu yapmanıza gerek yoktur.
VPSler internet ortamında kullanılması sebebiyle donanımsal bağımlılık ortadan kaldırmaktır. Virtual Private Server, dedicated sunucuların tam tersine donanımdan bağımlı olmadan çalışırlar. Bu yüzden, sanal sunucuların taşınması oldukça kolay bir şekilde olur.
Ana Sayfa