»Kullanıcı: »Şifre: Beni hatırla?


Dvd rw(samsung):
Yazdı:  31 Aug 2009 02:11
Selam Osman Bey,
Tesadüfen buldum sitenizi ve yardımlarınızı görünce, defalarca Allah razı olsun dedim.

Benim sorunum Samsung dvd rw ile ilgili.Superwritemaster modeli.
Format cd sini taktığımda ''cd den önyükleme için bir tuşa basın'' yazısı çıkmıyor.Dolayısıyla format atmak için başka dvdrw kullanıyorum ve işe yarıyor.
Ayrıca Dvd rw me boş-dolu vcd-dvd koyduğumda okuyor ama kopyala yapamıyorum.Sizin CD romunuz kayıt yapmaya izin vermiyor diyor.
Daha önceden bahsettiğim bu sorunlar yoktu.Bir aydır neden var acaba?

Şimiden ilgi ve yardımınıza, teşekkür ederim.
Vesselam
Yazdı:  01 Sep 2009 02:15   Son düzenlenme: murad_ist
Selam Osman Bey.
Bie önceki sorumu es geçelim burda tam ayrıntısıyla anlattım.
Öncelikle donanım bilgilerimi vermek istiyorum:Anakart:Asus P5RD1-VM, Ekran kartı:256 mb GIGABİTE, 80GB sata hdd, inter pent 4 işlemci, 1gb ram, samsung superwritemaster dvdrw…
Bunları 4 sene önce aldım. Kullanımı bi harikaydı.Eskidi diye sorun yokken Seagate 160gb ide hdd ile değiştirdim. Başka pc ci evine götürüp yaptım dedi.Oysa bütün sorunlar Seagate ide hdd yi kullanmamla başladı.
Sorun1: Dvd rw artık kopyalaymaz duruma geldi.Cd romunun kopyalayamıyor uyarısı alıyorum.Normalde dvd rom gibi oldu dvd rw.
Sorun 2:Herhangi bir belgeye mause la sağ tıklayıp gönderi seçtiğimde çıkan seçenekler şunlar:Belgelerim, Masaüstü(kısayol oluştur), Posta alıcısı, sıkıştırılmış klasör ve A:disket.
Yani anlayacağın E: sürücüsü yok.A:disket in tüm baglantılarını silmeme rağmen hala biosta ve gönderde A:disket hala var……..
Sorun3: Seagate ide hdd yi kullanmaya başladığımdan beri, Bios sıfırlanıyor.Şu şekilde:kapatıp fişi çekmeden açtığımda bios aynı.Ama kapatıp, fişi çekip tekrar açtığımda:
-Cmos checksum bad.cmos date/time not set
-Press F1 to run set up
-Press F2 to load default values and continue  …..Tercümesini etmiyorum.Bildiğine adım gibi eminim.
Yani benden sürekli/her açılışta  Bios ayarlamamı istiyor.
Sorun 4:Xp format cd sini takıp resete bastığımızda ‘’Cd’den önyükleme için bir tuşa basın’’ diyor.Ama bu Seagate ide HDD yi kullanmaya başladığımdan beri bu yok.Yani format atamıyorum.
Sorun dvd rw de dedim.Gittim birkaç yerde denedim dvd writerımı ama sorun yok.Demek sorun dvdrw de değilmiş..
Az önce eski Samsung 80GB Sata Hdd yi taktım bu sefer sabit diskinizde hata var diyor.Formatada izin vermiyor, pc nin açılmasınada.Sürekli mavi bir ekran çıkıyo ve Windows tehlikeye karşı önlem aldı, eğer ilk defa bu ekranla karşılaşıyorsanız, reset atıp, tekrar açmayı deneyin  vb …sabit diskinizi virüs kontrolünden  geçirin….Aç kapa sürekli bu durum oluyo artık.
Bios güncellemesi yaptık.2005 te almıştım pc yi.Şimdiki bios versiyonu 2006nın.Bios pilinide değiştirdim.
Etrafımda pc teknisyeni diye gezinen bi halt bilmez bir sürü kişi var.
Bana yardımcı olmanı rica ederim. Olamazsan da canın sağolsun.
Vesselam
Yazdı:  02 Sep 2009 00:23
Bu konuda sana uzaktan fazla yardımcı olamam fakat şunları belirtebilirim.

Bios'un resetlenmesi normal bir durum değil. Pil de bir sorun yoksa da jumper (tel köprü) ayarında bir sorun vardır. Eğer bu ayarda da sorun yoksa, bios güncelleme sırasında oluşan bir hata bios da arızaya neden olmuş olabilir.

Sabit disk ve dvd için master slave ayarlarının doğru yapılmış olması gerekiyor.

Sata sabit diskin ne hatası verdi bilmiyorum ama taktıktan sonra bios ayarlarından diski kontrol ettir ve RAID Disket ile kurulum yapmayı dene.
Yazdı:  08 Sep 2009 01:39
Cevabına minnettarım Osman Bey.Çok teşekkür ederim.
Ana Sayfa